Nawiewniki okienne

Nawiewniki to urządzenia montowane najczęściej w górnej części okna, których zadaniem jest zapewnienie dopływu powietrza z zewnątrz. Standardowe nawiewniki składają się z listwy sterującej (od wewnątrz) i okapnika, który chroni przed deszczami, owadami, przeciągiem, itd. (od zewnątrz). Wśród typów nawiewników można wyróżnić urządzenia higrosterowane, ciśnieniowe, sterowane ręcznie.
Pierwsze z nich, nawiewniki higrosterowane działają samoczynnie. Specjalna taśma umieszczona wewnętrz tego urządzenia, w zależności od wilgoci w pomieszczeniu, kurczy się bądź napręża, uchylając tym samym listwę przymykającą. Im większa wilgość w pomieszczeniu, tym większy dopływ powietrza z zewnątrz.
Nawiewnik ciśnieniowy działa w sposób ciągły, wykorzystując różnice ciśnienia wewnątrz i na zewnątrz.
Nawiewniki sterowane ręcznie otwierane są, bądź zamykane ręcznie, przez użytkownika, w zależności od potrzeb.
Należy pamiętać, że nowoczesne okna są bardzo szczelne. W przypadku nieprawidłowej wentylacji, wewnątrz pomieszczeń tworzy się coś na kształt hermetycznej puszki. Powstaje niezdrowa atmosfera, zwiększa się wilgoć, mogą pojawiać się wykwity na ścianach (grzyby, pleśń). Z pomocą przychodzą tu nawiewniki. Zapewniają one stały dopływ świeżego powietrza, nawet pod naszą nieobecność i gdy okna są zamknięte. Zastosowanie nawiewników zapobiega powstawaniu przykrych zapachów, dostarcza tlenu, redukuje wilgoć, zapobiega parowaniu i roszeniu szyb. Poprawia nie tylko nasze samopoczucie, ale przynosi również oszczędności podczas ogrzewania (wilgotne pomieszczenia wymagają większych nakładów energetycznych na ogrzanie). Nawiewniki okienne nie zastąpia tradycyjnego wietrzenia, ale przyjdą z pomocą gdy nie możemy zostawić otwartego okna (np. ze względu na możliwość wtargnięcia osób niepowołanych, włamywaczy), itp.



Tekst i zdjęcie autorskie. Kopiowanie tekstów (bądź jego fragmentów) oraz zdjęć bez zgody Autora zabronione!